civilna zaštita
20.4.2020.

Epidemija je pokazala organiziranost i opremljenost civilne zaštite

Kao dugogodišnja članica Platforme Hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa, Županija ima izgrađen sustav civilne zašite koju vodi dr. Roman Rosavec, zamjenik župana Ive Žinića. U razgovoru s Rosavcem dotaknuli smo se djelovanja civilne zaštite i posljedica koronavirusa na sisačko-moslavačkom području.

Koji su trenutni učinci civilne zaštite (ljudstvo, oprema i tehnika) Sisačko-moslavačke županije namijenjeni borbi protiv koronavirusa?
U borbi protiv epidemije koja nam je promijenila živote, bori se cijela zajednica. S ponosom mogu reći kako smo teritorijalno jedna od najvećih županija u Republici Hrvatskoj, a sa zaista malim brojem oboljelih. Najveću ulogu u borbi ima Stožer. Stožer Civilne zaštite Sisačko-moslavačke županije broji 15 članova koji su odgovorne osobe u pojedinim javnim tijelima, odnosno županijskim ustanovama, poput pročelnika, ravnatelja zdravstvenih ustanova, načelnika Policijske uprave i dr. Sjednice Stožera održavaju se dva puta tjedno i na njima se redovito iznosi problematika na koju članovi nailaze u bori protiv zaraze. Stanovnicima naše županije dostupni smo od 0-24 sata, kako putem maila tako i putem telefonske linije.

Koje su trenutne akcije i potezi civilne zaštite SMŽ na području županije, u svrhu prevencije i sprječavanja širenja epidemije?
Stožer CZ-a Sisačko-moslavačke županije dosljedno slijedi upute Nacionalnog stožera civilne zaštite RH i postupa prema njihovim odlukama, koliko god se one činile teške. Slijedom toga, Stožer svakodnevno koordinira i do sada je mobilizirao sve snage vatrogastva, Crvenog križa i HGSS-a koje pomažu u održavanju reda i pridržavanja propisanih mjera, kao što i pomažu stanovnicima Županije donoseći im hranu i lijekove.  Također, mobilizirani su objekti poput Lovačke kuće u Brezovici i Lovačke kuće Cerovljani kao karantene za kamione, zatim objekt u Zelenoj dolini koji je namijenjen za karantenu vozača kamiona, te su mobilizirani i objekti poput hotela Panonija u Sisku za smještaj bolničkog osoblja i Lječilišta Topusko (dilatacija C) kao prostor koji je namijenjen i koristi se kao izdvojena karantenska jedinica. Osim navedenog, upućujemo svakodnevno apel građanima o ozbiljnosti situacije i odgovornosti za vlastiti život.

Kako je organiziran rad tijela Županije i civilne zaštite SMŽ-a u danima epidemije, posebice oko koordinacije s drugim tijelima i žurnim službama?
Koordinaciju svih aktivnosti i provođenje svih mjera za sprječavanje širenja epidemije provodi Stožer. Organizirano je 24-satno dežurstvo i pojedini djelatnici su dostupni u bilo koje vrijeme i spremni su pomoći bilo da je riječ o smještanju ljudi u karantenske objekte, nabavi i dopremi opreme i sl. Također, epidemiološke službe su dostupne za sve upite po pitanju bolesti. Uvedena je posebna telefonska linija za one koji su u samoizolaciji, za one koji imaju upite ili strah od epidemije. Na službenoj stranici Sisačko-moslavačke županije mogu se pronaći sve informacije i izvješća koja se odnose na stanje koronavirusa u našoj županiji, kao i poveznice na sve vladine organizacije koje sudjeluju u sprječavanju ove epidemije. Istaknuo bi sve službe, od Ravnateljstva civilne zaštite, Policijske uprave Sisačko-moslavačke, HGSS-a, Hrvatskog Crvenog križa, Hrvatskih voda, civilnih stožera gradova i općina, potom djelatnika naših županijskih ustanova poput Opće bolnice "dr. Ivo Pedišić " Sisak, Zavoda za Javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije i Hitne medicinske pomoći te djelatnika Županije koji svi rade kao jedno.

Kakve su trenutne posljedice koronavirusa na Županiju?
U vremenu u kojem se nalazimo, mogu reći kako je trenutno stanje u Sisačko-moslavačkoj županiji zadovoljavajuće, iako smo svjesni činjenice kako će posljedica zasigurno biti. Iz toga razloga, s pojedinim mjerama pomoći za gospodarstvenike i stanovnike već se krenulo, a neke mjere su u izradi. Život unutar Županije odvija se uz sve protuepidemijske mjere na svakom koraku.

Je li je trenutna epidemija pokazala potrebu jačanja kapaciteta civilne zaštite u SMŽ, odnosnu na području cijele RH?

Civilna zaštita Sisačko-moslavačke županije bila je odlično organizirana i prije pojave ove epidemije. Važnost njenog djelovanja pokazala ključnom u obrani od poplava koja nas je zatekla prije par godina. Pojava epidemije dokazala je organiziranost ali i opremljenost stručnim kadrom, ne samo kod nas u Županiji, već i na razini cijele Republike Hrvatske.

Kakva su Vaša predviđanja stanja na područja SMŽ-u u budućnosti, s pozicije civilne zaštite?
Uzimajući u obzir dosadašnje okolnosti vezane uz epidemiju i napore koji se ulažu za sprječavanje daljnjeg širenja, očekujem stagnaciju odnosno blagi porast broja oboljelih, što svakako najviše ovisi o svijesti samih građana. Stožer civilne zaštite Sisačko-moslavačke županije će i u idućim tjednima provoditi mjere Nacionalnog stožera te donositi Odluke značajne za provedbu epidemioloških mjera koje će biti na dobrobit svih žitelja Županije.

(Dražen Najman)Župan sisačko-moslavački Ivo Žinić (u sredini) i njegov zamjenik dr. Roman Rosavec (desno)


Stjepan Miheličnik i kolege iz Sisačko-moslavačke županija u promopredaji pošiljke za potreba CZ-a


Sjednica Stožera CZ-a Sisačko-moslavačke županije